wodniacy.net

usiądź przy naszym ognisku
Teraz jest 28 mar 2024, o 18:41

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 sie 2018, o 08:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 maja 2015, o 08:47
Posty: 78
Lokalizacja: Żerań
(Tę relację wstawiłem też na forumwodne.pl)

Witajcie.

Końcówkę dolnego odcinka Wkry (z Jońca, czy z Borkowa) pływałem już kilkakrotnie. Postanowiłem zatem sprawdzić jak wygląda Wkra w swoim środkowym biegu. Do dyspozycji miałem 3 dni więc spływ rozpocząłem w Bieżuniu (139 km rzeki), po drodze zatrzymywałem się pod Strzegowem, w Sochocicie, a dopłynąłem do Borkowa (19 km) - przy średniej wodzie na wodowskazach w Trzcińcu i Borkowie.

Wkra na całym przepłyniętym odcinku była bardzo czysta i wiele razy na piaszczystych zakolach zatrzymywałem się na ochłodę w wodzie.
Rzeka była dosyć zróżnicowana, bo ładne, wartkie, meandrujące odcinki przeplatały się z prostymi odcinkami bajorowymi, gdzie Wkra rozszerała się, a nurt zwalniał prawie do zera. Takich zarośniętych, bajorowych odcinków było sporo, co widać na śladach z GPS-a.
Na pierwszych kilometrach za Bieżuniem są trzy jazy (dwa były otwarte) i dwa progi wodne, które trzeba obejść. Te stare hydrologiczne "budowle" są oczywiście nieprzystosowane dla kajakarzy i kompletnie nie ma gdzie wyjść ani wejść do wody. Z kajakiem trzeba wdrapywać się po stromych skarpach i przedzierać przez metrowej wysoskości różnej maści zielsko. Przy przedzieraniau się przez okolice drugiego progu (z pali Larsena) niestety miałem bliskie spotkanie z meduzą na patyku, czyli Barszczem Sosnowskiego.
Z uwagi na te przeszkody odcinka od Bieżunia do Radzanowa nie polecam do samotnego pokonywania, ale z drugiej strony Wkra jest tu wąska, wartka, z bujną roślinnością na brzegach - bardzo przypomina pierwsze kilometry Narwi.
Za Radzanowem rzeka rozszerza się, nurt zwalnia i w wielu miejscach zarasta wodną roślinnością.
W Strzegowie jest kolejny zamknięty jaz/próg i bardzo długa (~200m) przenoska lewym brzegiem. Pokonałem jednak tę przeszkodę po kamieniach pod skrajnym prawym przęsłem jazu powoli spuszczając kajak - polecam takie rozwiąznie.
Od Strzegowa aż do Glinojecka płynie się dosyć mozolnie głównie po zarośniętych rozlewiskach.
W Unierzyżu próg po dawnym młynie trzeba płynąć drugą odnogą (drugi skręt w lewo - są trzy).
Próg w Glinojecku można przepływać bez problemu.
Ciekawym odcinkiem był rezerwat w Dziektarzewie, gdzie kilka kilometrów płynie się w lesie, ale zwalone w nurcie drzewa nie zmuszają do przenosek.
Przez kilka kilometrów za Dziektarzewem Wkra znowu pięknie meandruje, a potem już aż do Jońca dominują proste, szerokie, powolne odcinki.
Było też sporo ptactwa wodnego, oprócz łabędzi, kaczek i czapli co jakiś czas pojawiały się też ptaki drapieżne.
Podsumowując spływ udany, a środkową Wkrę można polecić do leniwego odpoczynku na wodzie połączonego z plażowaniem.

Tutaj są wszystkie zdjęcia (geotagowane): https://photos.app.goo.gl/SU77nCSC8X4GQ4SeA
Tutaj trasa z GPS-a:
Dzień 1: https://connect.garmin.com/modern/activity/2940602188
Dzień 2: https://connect.garmin.com/modern/activity/2940607264
Dzień 3: https://connect.garmin.com/modern/activity/2940607733

Poniżej kilka zdjęć z początkowego odcinka za Bieżuniem.
Obrazek

W tym miejscu zaatakował mnie Barszcz Sosnowskiego ;)
Obrazek

Wkra wygląda tu jak początek Narwi pod Bondarami.
Obrazek

Za Radzanowem bardzo często było tak:
Obrazek

W rezerwacie Dziektarzewo.
Obrazek

Bardzo często było też tak:
Obrazek

Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sie 2018, o 23:17 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
O dzięki Adam za wrzutkę o Wkrze
Powiem Ci że nawet ostatnio myślałem o małym lajtowym spływie właśnie Wkrą bo miałem chęć zabrać moją Gadzinę
Ale ostatecznie wyszło jak zawsze - praca praca praca :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL