wodniacy.net

usiądź przy naszym ognisku
Teraz jest 28 mar 2024, o 17:01

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 maja 2015, o 21:43 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
Był swego czasu ostro na starym forum temat wałkowany ale wiele wartościowych wpisów uległo zniszczeniu w związku z powyższym chciałbym temat ponownie przywołać a jak pobieżnie nasze forum przejrzałem to brak nam takiego tematu.
Właśnie otrzymałem filmik z subskrypcji na ten temat więc Wam tu przytoczę i mam nadzieję że nasz specjalista od tych rzeczy czyli Manat i Sylwuś się wypowie.
Szukam cały czas czegoś dla siebie ale i innych zapewne taki temat zainteresuje.
koszt jak spojrzałem w necie to około 200 dolców

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2015, o 11:15 
Offline
moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 18:44
Posty: 2514
Lokalizacja: Pyrlandia
To jest trochę tańsze, na telefon wystarczy z dużym zapasem > PortaPow 15W
Zdaje mi się, że takiego właśnie solara ma Sylwek, więc może napisze jak mu się sprawdza.

_________________
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi"
Bartoszko - Siekierezada


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2015, o 11:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2015, o 13:00
Posty: 103
a ja jak zwykle powiem jak zrobic to za '''5zl''' :) mam taki solarek oczywiscie wyglada paskudnie :)
ze zlomowych ogniw ,pocietych na pol diamentem (2 razy wyzsze napiecie)
zdiecie jak znajde :)
ma wymiar A4
bez elektroniki napedzal wentylator (stary od chlodnicy)
ful automat :) jak slonce wyszlo i w przyczepie robilo sie goraco to sie krecil . niezbyt szybko (a4 to malo) ale cicho i byl powiew.:)
moze i ladowac komorke

:)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2015, o 12:04 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
A możesz powiedzieć coś więcej na temat tych ogniw . skąd je wziołeś za te 5 zl

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2015, o 12:40 
Offline
moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 18:44
Posty: 2514
Lokalizacja: Pyrlandia
uii, pochwal się i pokaż zdjęcia.

Ja zbudowałem i testuję ładowarkę słoneczną, która ma zasilić dwa telefony. Jeden prawie ciągle bo jest pokładowym GPS`em i mapą a drugi sporadycznie, tyle co do czuwania potrzeba.
Staram się zrobić to jak najmniejszym kosztem. Na dzień dzisiejszy urządzenie ładuje "w biegu" smartfona z Androidem, na którym działają, prócz typowych aplikacji, także Endomondo, Googlemaps, Navime, WhatsApp. W pochmurny dzień (zeszła niedziela), w godzinach południowych przez ok 2 godziny telefon z 40% naładował się do 100%. I o to chodziło :mrgreen:
Pogoda tego dnia wyglądała tak:

Obrazek

Obrazek

Tutaj na bakiście widać solara w mapniku:

Obrazek

Tu widać ogniwa i bufor z 4 akumulatorków AA
Obrazek

Obrazek

Koszt tego co widać to około 90 zł + akumulatorki i mapnik z Tesko :D
Maksymalna moc solara to 8W czyli przy napięciu 6V można uzyskać 1,33A ale to w idealnych warunkach. Przy pogodzie jak na zdjęciach wyżej, w godzinach południowych można się spodziewać 200-300mA, a to już całkiem sporo :D

Schemat:
Obrazek

_________________
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi"
Bartoszko - Siekierezada


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2015, o 12:58 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
Dzięki Dareczku za schemat - Uii dawaj swój zestaw i opisz nam go ładnie i jak z kosztami

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2015, o 14:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2015, o 13:00
Posty: 103
jestem pod ilawa.. na komorce :) zdiecia.. moze cos w komorce mam ? poszukam .jak nie to po niedzieli dopiero. :) Mam tez 1 wiekszy panel z tych ogniw i material na nastepne ,wroce to pokaze.
To male a4 o ile pamietam jest na bazie plastikowej tablicy.
'Budowa Obcym wstep wzbroniony' :) pokryte poliweglanem 0.8mm bez elektroniki ,kabelki prosto do silnika ,nawet bez wylacznika.
rozklada sie jak zeszyt ,podobnie jak to profesjonal wyzej. Zakryte to nima pradu ,wiec wylaczone. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2015, o 14:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2015, o 13:00
Posty: 103
sory za zdwojenie postow ,jakos srednio mi to idzie z comy :) a co do kosztow... 5 zl bylo zartobliwie :) dokladnie nie pomne ,moge sprawdzic pozniej . ale koszt tego a4 to 30.... 50zl moze...?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2015, o 16:25 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
No to po weekendzie czekam na jakieś konkrety Uii :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2015, o 16:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2015, o 13:00
Posty: 103
eltech napisał(a):
No to po weekendzie czekam na jakieś konkrety Uii :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

A co ty bys za konkretne konkrety chciał? ..pewnie zdiecia....

Nic tylko im fotki pokazuj .... !?
Żeby to jeszcze miało cycki to bym rozumiał :mrgreen:
Ok :mrgreen: ---- A4 jeszcze nie znalazłem ,ale większe z tych samych ogniw (tylko nie ciętych) w trakcie tworzenia :)
Obrazek Obrazek
test-
ObrazekObrazek
24 ogniwa szeregowo . Wiec ok 12v max foto ogniwa daja ok 0,5V jedno prąd zależy od wielkości i trochę od typu.
praktycznie:
Jak widać obciążone halogenem czyli mocno :) 5,93V ... 3,52 A.... daje ok 20W
Widoczny silnik 0,25 KW pracował , podłaczony, ale wirnika mu nie urywało :mrgreen: , na oko napędził by rower , ale z b. umiarkowana szybkością ... jak piechotą mniejwiecej :)

Przy okazji pływak kajaczka , kształt i złożony , bo tez sie składa :)

Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2015, o 16:55 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
:brawo: :brawo: :brawo:
pływaczek świetny ale jak sądzę jest niesymetryczny ? bo tak mi z kształtu wychodzi chyba
napisz o nim coś więcej jakie wymiary jaka sklejka jaka waga itd.
A co do solarów to widzę że całkiem spory panel z tego złożyłeś. Rozumiem że to tylko do testów a normalnie będziesz to robił jakoś składane
20 W to chyba całkiem sporo czyli musiałbyś tam wstawić bufor w postaci jakiegoś akunulatora jak się domyślam bo na jakiś powerbank to za duże to jest

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2015, o 17:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2015, o 13:00
Posty: 103
ManaT napisał(a):

Schemat:
Obrazek

Fajne :)
A czemu 4 diody, a nie 1 ? To niby nie pieniądze , ale .. ogniwa dają malutko prądu ogólnie, każdy dodatkowy element dioda , tranzystor, zbędny drut, coś zżera zmienia w ciepło.

-To baterie po 12 ogniw rozumiem , jedno daje z 0,5v i za diabla nie chce więcej.
Sorry za wtręt duperelny :D !
-ale to prosty schemat.
Jeśli komuś pomoże , to znaczy że ten ktoś , ma bardzo blade pojecie........
- i lepiej żeby nie , myślał, ze 1 ogniwo fotowoltaiczne, daje 6V bo mu się coś pomojta potem :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2015, o 17:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2015, o 13:00
Posty: 103
eltech napisał(a):
:brawo: :brawo: :brawo:
pływaczek świetny ale jak sądzę jest niesymetryczny ? bo tak mi z kształtu wychodzi chyba
napisz o nim coś więcej jakie wymiary jaka sklejka jaka waga itd.
A co do solarów to widzę że całkiem spory panel z tego złożyłeś. Rozumiem że to tylko do testów a normalnie będziesz to robił jakoś składane
20 W to chyba całkiem sporo czyli musiałbyś tam wstawić bufor w postaci jakiegoś akunulatora jak się domyślam bo na jakiś powerbank to za duże to jest


Cholera te pływaki tu , ni z gruchy ...-przepraszam zapędziłem sie :) niech kto wywali albo przeżuci do kajaka , ja juz chyba nie mogę ? :(

Nic puki co nima :) są ogniwa w pudełku jeszcze , są ogniwa liJon ze 30Ah 24v w sumie, wszystko czeka aż 'MOC bedzie we mnie' :) :mrgreen:
Całość ma służyć , za napęd , alternatywnie, 3kołowego, 2osobowego, hybrydowego rowerka , łódki ... albo czort wie czego, co mi przyjdzie znów do głowy....
Zaraz dodam ze , zdjecia rowerka mam :) ale nie wstawię :) bo sie rozdyskutujemy o zębatkach, łańcuchach ......'czemu bez kierownicy? :mrgreen: '... I juz nikt nie będzie wiedział o co chodzi :)

A o pływaku w dziale kajaczanym :)

aaa konkrety ...cena? :mrgreen: hmm ognwa na allegro placilem z 6zl za 1 czyli ze 30zl za A4 a wieksze łatwo policzyć :)

Wygląda ze podobnie jak wyżej , on więcej bo większe :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2015, o 19:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2015, o 13:00
Posty: 103
eltech napisał(a):
Był swego czasu ostro na starym forum temat wałkowany....


Tak sie zastanawiam co tu jest do wałkowania ?
Pożytek jest oczywisty. :!:
Jak duże zależy od potrzeb. :!:
Moc zależy od powierzchni w cm, żadne super , nie mają sensu , bo różnice sa niewielkie. :!:
Cena za Wat Energi to kryterium plus wygoda, trwałość obudowy. reszta to kit.

Ceny sa kosmiczne :mrgreen: można samemu za 30zł A4.
To proste elektrycznie dopóki małe . Ale trzeba mieć zacięcie i lekką rękę.
To okropnie kruche, trudno lutować..... -małe, można by, przy stratach do strawienia, klejem przewodzącym.
Jak ktoś ma mało kasy ,dużo cierpliwości i dobra rękę, można jeszcze taniej ze stłuczki :)

Potłuczone ogniwa są tak samo dobre jak całe :) o ile damy radę, się wlutować do cienkiej nitki srebra :mrgreen:
Ogniwa da sie przeciąć , jak szkło :) ale to tylko jak sie wyraźnie , z jakiegoś istotnego powodu opłaca .

Co jeszcze... ogniwa mają tyle mocy ile słońce akurat :) dla potanienia i zmniejszenia gabarytów , można bufor z aku jak manat. Można ewentualnie odbłyśniki , choćby z foli ratunkowej :) Jak oświetlimy jak w afryce albo bardziej :) prądu będzie dużo :) nadmiar słonca raczej nie zaszkodzi , chyba ze sie obudowa stopi :mrgreen:
Uwzględniając chmury.. to sie opłaci za ta samą cenę może byc 2 ..3... 8 razy więcej prądu..
Ale nic darmo , to nieporęczne, zawadzajka. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Reasumując ManaT-owa samoróbka jest super :D Warta by sie na niej wzorować.

Można i stworzyć wzór pomocny w ocenie sklepowych :)

Jak coś jest droższe niż manaT-a . To jest droższe o: Cena - (90zl + robocizna i vat :) ) =Zdzierstwo :)

I już wiemy o ile za drogie :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2015, o 08:54 
Offline
moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 18:44
Posty: 2514
Lokalizacja: Pyrlandia
uii napisał(a):
A czemu 4 diody, a nie 1 ?

Cztery diody dałem dla tego żeby zabezpieczyć ogniwo, bo wsteczny prąd może je ukatrupić. W panelach mobilnych jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia wstecznego prądu. No i ogniwo jest 6v a USB 5V, na diodzie krzemowej jest spadek ok 0,7V.

uii napisał(a):
-To baterie po 12 ogniw rozumiem , jedno daje z 0,5v i za diabla nie chce więcej.
Sorry za wtręt duperelny :D !
-ale to prosty schemat.

Przy ostrym słońcu da więcej. Zmierzę koło południa.
Miał być jak najbardziej prosty, ale kusi mnie dodanie malutkiej przetworniczki Up/Down z wyjściem równiutkie 5V ;)

uii napisał(a):
Jeśli komuś pomoże , to znaczy że ten ktoś , ma bardzo blade pojecie........

Dziękuję bardzo :mrgreen: Jednak ja myślę, że jak komuś pomoże mój pomysł to będzie miał naładowaną komórę :D
uii napisał(a):
- i lepiej żeby nie , myślał, ze 1 ogniwo fotowoltaiczne, daje 6V bo mu się coś pomojta potem :)

Nazywam tą część ogniwem bo pod taką nazwą je nabyłem:
http://bns.com.pl/os,25169,Ogniwo-slone ... 36x110x3mm

Obrazek
U mnie jest tych elementów 4 sztuki, każda z nich jest ogniwem większej całości. I jak powyższym obrazku widać to tak na prawdę każdy składa się z 12 ogniw ułożonych na laminacie i zalanych żywicą, są bardzo wytrzymałe. Nic się nie złamie i nic nie ukruszy, lutowanie jest łatwe.
Może faktycznie powinienem nazwać ten element "panel", "mini panel", "bateria ogniw" lub "zestaw ogniw sklejonych w kupę" ? :mrgreen:
Ja jednak w moich opisach nazwałem: ogniwo 6V 2W
Dziękuję za zwrócenie mi na to uwagi.

Dodam, że poprzednie dwa dni mój solar jeździł ze mną na sakwie, i trzymał włączony telefon, jasność na full (endomondo i mapy) Bateria dość szybko z 30% osiągnęła 100% i w tych okolicach się trzymała.

_________________
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi"
Bartoszko - Siekierezada


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2015, o 10:46 
Offline
moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 18:44
Posty: 2514
Lokalizacja: Pyrlandia
uii napisał(a):
-To baterie po 12 ogniw rozumiem , jedno daje z 0,5v i za diabla nie chce więcej.

Godzina 10, pełne słońce, solarek o nominalnym napięciu 6V, -0,7V na diodzie, teoretycznie powinno być 5,3V a jest:
Obrazek

8,37V
Oczywiście obwód otwarty.

Po obciążeniu chargedoctor`em (kilkanaście mA) napięcie spadło do 6,4V, uwzgledniając diodę to 1,1V więcej niż powinno być.
Dopiero przy maksymalnym obciążeniu dużym bankiem (pobierał 0,7A) napięcie spadło do 4,8V

Czekam na południe ;)
Edit:
Nie było ostrego słońca dzisiaj w południe.

_________________
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi"
Bartoszko - Siekierezada


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2015, o 18:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2015, o 13:00
Posty: 103
Wiesz zawsze sa 2 szkoły falenicka i otwocka :D . A lepsza jest ta która funkcjonuje i jest łatwa.
Twój patent jest łatwy ,prosty , dość tani ,( ogniwa,czy panele :) ) już porządnie zabezpieczone... i funkcjonuje.
Patent jest w tych zastosowaniach zdecydowanie lepszy , wiec i podejście dobre. :oki:
To '''niebedem''' mieszał :mrgreen:

Mogę najwyżej podpowiedzieć, że jak ktoś nie chce dumać nad wyjściem usb, czy na inne napięcie.
To problem czasem.
To są dość tanie .
'Samochodowe ładowarki usb ,zasilacze uniwersalne do laptopów '
Cos jak toto : http://allegro.pl/sm25-uniwersalna-lado ... 49570.html 16zl
abo to: http://allegro.pl/d2-ladowarka-samochod ... 53033.html niecałe 2zł :)
Dioda (prad wsteczny), na wszelki :) , to wyżej na koniec i z głowy :)
Nieco chamskie :) ale proste rozwiązanie , dla leniwych. pasowało by wtedy 'ogniwa' połączyć tak by dawały 12...16 v część tych ustrojstw zadziała i na 6 ale? Chyba warto około 12 v to dość popularne napięcie :) to wiele ułatwia czasem , można podłączyć coś , o czym sie wcześniej nie pomyślało...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 maja 2015, o 20:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 23:56
Posty: 570
Mogę jedynie potwierdzić,że mój "Rusek" ,czyli PORTAPOW 15 W , doskonale ładuje i Nokię Lumię 820, i aparat fotograficzny. Czyli było to doskonale zainwestowane 216 pln-ów.

_________________
idę do Edo .... na pieszo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 maja 2015, o 21:32 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 maja 2015, o 21:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2015, o 20:38
Posty: 1359
Lokalizacja: Warka, Warszawa
Taki panel pokazał się w Decathlonie:

http://www.decathlon.pl/panel-soneczny- ... tMoreInfos

_________________
http://kajakczolgowy.blogspot.com

Grupa Kajakowa "MENAŻA 07"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL