wodniacy.net

usiądź przy naszym ognisku
Teraz jest 19 mar 2024, o 11:34

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 cze 2016, o 16:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 kwi 2016, o 11:08
Posty: 18
Lokalizacja: Zaniemyśl
Ahoj !
Pozwoliłem sobie założyć nowy temat i zaprezentować swoją konstrukcję wózka do transportu kajaka. Wzorowałem się na materiałach z internetu, więc nie jest to jakieś przełomowe dzieło ;-) Postanowiłem jednak przekazać szczegółowy opis, wraz z wymiarami, może ktoś będzie chciał sobie zbudować jego kopię.

1. Oś.
Wybrałem rurkę aluminiową, średnica 10mm, długość 1m. Być może aluminium nie jest szczególnie wytrzymałe oraz "amelinium nie pomalujesz" ;-) ale z drugiej strony pomyślałem, że pojazd będzie użytkowany na tyle sporadycznie, że nie powinno się nic stać. Czas pokaże.
Na rurce zaznaczyłem położenie kółek, w tym momencie już nie istotne, ale było mi potrzebne do przymiarek reszty konstrukcji.
W odległości 20mm od krawędzi rurki przewierciłem otwory fi4 na wylot, są to otwory na zawleczki

Obrazek
Obrazek

2. Elementy konstrukcyjne z PVC-U
Konstrukcja ramy składa się z rurki PVC-U 3/4 cala, tej do klejenia. Rurkę bez problemu tnie się zwykłą piłą do drewna, krawędzie wygładzałem nożykiem.
Lista przygotowanych kawałków:

6x 70mm
4x 160mm
2x 530mm

Do sklejenia ramy potrzebne są jeszcze następujące elementy instalacyjne:

6x łącznik T
6x zatyczka

Obrazek

3. Otwory na oś.
W dwóch zatyczkach wywierciłem otwory fi 10, oczywiście na środku ;-) W tych otworach została umieszczona oś.

Obrazek

4. Montaż.

Rurki PVC świetnie skleja się dedykowanym klejem. Należy zwracać uwagę na dobre dopasowanie klejonych elementów i najpierw kilka razy przymierzyć... Po kilku sekundach nie ma już odwrotu... Nie kupowałem specjalnie "cleanera", gdyż z całą pewnością jest to aceton, lub coś podobnego. Miałem pod ręką izopropanol, więc tym odtłuszczałem powierzchnie przed klejeniem. Należy zwrócić baczną uwagę, żeby wszystkie elementy były sklejone równo. Posiłkowałem się płaską powierzchnią stołu i podczas klejenie wszystko równiutko układałem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

5. Podstawki kadłuba.

Aby nie zarysować powierzchni kadłuba kajaka rurki zostały pokryte pianką izolacyjną.
Przyciąłem odcinki po 100mm, nasunąłem na rurki i zaślepiłem zatyczkami.

Obrazek

Obrazek

6. Koła.

Zdecydowałem się na dość duże koła (bodajże do taczek), gdyż moje tajne przejście z posesji ;-) wiedzie przez trawę i wertepy, więc koła muszą być trochę bardziej "terenowe". Przy okazji nie były za drogie.
Wcześniej nawierconą oś wsunąłem w konstrukcję nośną, dołożyłem po dwie duże podkładki, tak aby z jednej strony zabezpieczyć zatyczkę, a z drugiej żeby zawleczka blokowała podkładkę a nie bezpośrednio koło.

Obrazek

7. Montaż końcowy.

Klej schnie momentalnie, więc minęły niespełna dwie godziny i wózek na stole już był gotowy. Zdecydowałem się NIE SKLEJAĆ podpórek do kadłuba, gdyż dzięki temu wózek stał się całkowicie demontowalny i spokojnie da się wszystkie części upchnąć w środku kajaka.

Obrazek

8. Testy.

...w zasadzie się jeszcze nie odbyły, bo pogoda dziś w kratkę i jakoś nie było okazji popływać. Przymierzyłem jednak wózek na kajaku i wygląda nieźle.
Muszę dokupić jeszcze jakiś pas mocujący.

Obrazek

9. Kosztorys.

Całość elementów i materiałów kupiłem w Praktikerze. Pierwotnie wydawało mi się, że 3mb rurki to mi wystarczy na kilka wózków, a w sumie został z metr ;)
Oto lista zakupów:

7,49 rurka aluminiowa
9,89 rurka PVC (3mb)
59,98 dwa koła
2,38 dwie zawleczki
8,94 sześć trójników
7,14 sześć zaślepek
1,90 garść podkładek
2,89 otulina piankowa
20,99 klej
---------
121,60 całość, z czego kleju zostało pełno, metr rurki i kawałek otuliny.

Czas pracy - 3 godzinki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 cze 2016, o 20:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 23:56
Posty: 570
Fajne wozidło Ci wyszło, kółka można było kupić sporo taniej, ale to już rozlane mleko.

Gratulacje .

_________________
idę do Edo .... na pieszo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 cze 2016, o 23:07 
Offline
admin-moderatorka
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 23:32
Posty: 2207
Lokalizacja: Pólka Raciąż
Ładnie wygląda! Tak ładnie, że czekam na wynik testów :) super!!

_________________
To dobrze – powiedziała Mi. – Mały drań jest o wiele lepszy, bo łatwiej go stłuc


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 cze 2016, o 23:17 
Offline
moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 18:44
Posty: 2514
Lokalizacja: Pyrlandia
Tak jak Sylw pisał, kółka można taniej kupić, ale zauważyłem, że im taniej tym gorsza dętka. Tej taniej nie da się załatać. Co w efekcie prowadzi to wyrównania ceny ;)

_________________
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi"
Bartoszko - Siekierezada


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2016, o 01:32 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
ManaT napisał(a):
Tak jak Sylw pisał, kółka można taniej kupić, ale zauważyłem, że im taniej tym gorsza dętka. Tej taniej nie da się załatać. Co w efekcie prowadzi to wyrównania ceny


Dokładnie tak - te tanie dętki robione są z takiego materiału że wulkanizator nie jest w stanie łatki nakleić porządnie bo szybko puszczają.
Przetrenowałem to na własnej skórze i musiałem zakupić nowe koło bo wychodziło taniej niż nowa - porządna dętka.
Brawo za zrobienie wózka - z pewnością będziesz zadowolony - przyda się jeśli masz zamiar troszkę po brzegu kajak pociągać.
Jeśli możesz to zważ proszę ten swój wózek bo ciekawi mnie jaka waga Ci wyszła

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL