wodniacy.net

usiądź przy naszym ognisku
Teraz jest 28 mar 2024, o 21:13

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 wrz 2017, o 08:08 
Offline

Dołączył(a): 16 kwi 2016, o 21:49
Posty: 48
Lokalizacja: Świnoujście
Zabrałem się za przeróbkę jednego z moich kajaków, konkretnie Heliosa i napotkałem problem. Chcę dorobić siedzenie z oparciem do niego i nawet dysponuję jednym wolnym, lecz musiałem je skrócić u góry i ponownie skleić. Do dyspozycji mam fabryczny klej dwuskładnikowy Ultraflex, dystrybuowany przez Pro Kajak. Okazało się jednak, że o ile klej świetnie klei zewnętrzną (kolorową powłokę), o tyle zupełnie kiepsko klei tą wewnętrzną (czarną), która do złudzenia przypomina gumę. Zwróciłem się do dystrybutora kajaków, lecz najwyraźniej był zaskoczony moim problemem. Obiecał w prawdzie pomoc i konsultacje z producentem, ale jak na razie sprawy stanęły w miejscu. Czy ktoś napotkał już ten problem i znalazł rozwiązanie? Nadmienię, że kadłub kajaka ma dwuwarstwowy nitrilon sklejony czarnymi warstwami do siebie, kolorowa powłoka jest więc z obu stron i nie występuje problem słabego klejenia. Konstrukcja siedzeń jest jednak jednowarstwowa i spoina jest dodatkowo wzmacniana od wewnątrz płócienną taśmą. Z pewnością zastosowano tu inny klej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2017, o 11:29 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
kiedyś wszystkie gumowe i gumopodobne wyroby kleiło się klejem kontaktowym butapren
Nie wiem czy jest teraz ten konkretny klej dostępny ale jest za to mnóstwo podobnych klejów kontaktowych które wyglądają, pachną ( a to oznacza podobny skład ) i mają taką samą konsystencję jak wspomniany butapren.
Warto może zrobić próbę klejenia na jakimś kawałku czy odpadzie bo rozumiem że jak skróciłeś to jakiś odpad Ci został

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2017, o 12:59 
Offline

Dołączył(a): 16 kwi 2016, o 21:49
Posty: 48
Lokalizacja: Świnoujście
Dzięki czyjejś wskazówce dotarłem do informacji, gdzie jest mowa o tym, że ta czarna spodnia warstwa to mieszanka na bazie gumy naturalnej. To zmienia postać rzeczy i podejście do tematu klejenia. Pisząc o skróceniu, miałem również na myśli użycie przez mnie pewnego skrótu myślowego. Teraz kiedy widzę odzew, mogę spokojnie rozwinąć temat. Zakupując Heliosa 1 dla żony, nie zakładałem problemów i wad, które niesie ten model. Otóż, oparcie jako część dmuchanego pokrycia pokładu, ma tendencje do przesuwania się w tył, przez co nie stanowi oparcia dla pleców. Odrębnym problemem okazał się brak siedzenia i permanentne moczenie pupci. Jak to działa na żonę, nie trudno zgadnąć. Postanowiłem więc odciąć to ruchome oparcie i zakleić 4 cm kanał doprowadzający powietrze do wspomnianego oparcia. Mamy tu doczynienia z klejeniem guma-guma, więc klej Ultraflex się nie sprawdził. Spoina powoli puszcza pod działaniem ciśnienia. Wiem już, że muszę zmienić klej na właściwy do gumy i temat się rozwiąże. Drugim problemem, znacznie trudniejszym jest połączenie klejowe pomiędzy wierzchnią warstwą nitrilonu PES a jego spodnią warstwą na bazie mieszanek gumy. Takie połączenie będę musiał wykonać, aby wykonać siedzenie, złożone z dwóch innych. Pierwsze pochodzi od Safari, jego zaleta polega na tym, że jest 3cm wysokości, co pozwoli odizolować się od wody i znacząco nie podniesie środka ciężkości. Część przypadająca na plecy została odcięta bo stanowi zupełnie niekomfortowy balon. Takie siedzenie jest dedykowane do Safari, w którym już dawno wymieniłem na te od Seewave'a. Dzięki temu mogę w miarę komfortowo pływać nawet do 12 godz. Wracając do Heliosa, obiecałem żonie, że zrobię siedzenie, o jakim marzy. Wymyśliłem więc, że połączę odciętą z Heliosa część (oparcie) i połączę z siedzeniem od Safari. Plan dość ambitny, ale realny. udało się ładnie skroić, a spoina nie wypadła w najbardziej newralgicznym miejscu. Przeklejenie zaworka też się powiodło i tu Ultraflex zadziałał właściwie.
Problemem pozostało klejenie guma-PES. Tu jak na razie zaliczam wpadki. Próbowałem buteprenu - ładnie przywiera do gumy, ale nie trzyma do PESu. Ultraflex zupełnie na odwrót. Szukam mieszanki, która połączy te materiały.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2017, o 13:26 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
a czy przed klejeniem butaprenem czyściłeś papierem ściernym miejsce klejenia ?
Bo guma powinna być wcześniej zmechacona drobnym papierem ściernym.
Jak jest powierzchnia zbyt gładka to wtedy klej niezbyt dobrze trzyma

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL