wodniacy.net

usiądź przy naszym ognisku
Teraz jest 28 mar 2024, o 13:46

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 lis 2015, o 10:50 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
Jako że na kilku wyprawach widywałem rozstawione Tipi i z daleka i z bliska a nawet bywałem wewnątrz takowego to chciałem założyć ten wątek właśnie dla tego namiotu oddzielnie.
Tipi jako namiot stacjonarny to świetna sprawa ale na szybkie wypady raczej się nie nadaje.
Choć jakby go nieco zmniejszyć to może byłby ciekawym doświadczeniem.
Na pewno jeśli chodzi o obozowanie w czasie zimna czy mrozów ze względu na możliwość rozpalenia ogniska.
W takim prawdziwym Tipi to w środku może spokojnie zasiąść kilkanaście osób przy ognisku a z racji wielkości Tipi ogień namiotowi krzywdy nie zrobi.
Ciekawe co by było gdyby pomniejszyć wymiary Tipi i zrobić je bardziej przenośne.
Nie ukrywam że liczę tu na dyskusję i porady z naszą Forumową Indianką czyli Ewcią.
Ewcia - jak mniej więcej wyglądają wymiary takiego Tipi.
A tu jako ciekawostkę podrzucę coś co przypadkiem znalazłem w necie szukając nieco info o Tipi.




A tu coś do poczytania. W sumie właśnie się zastanawiam czy samemu czegoś takiego nie pomyśleć np na nasz zimowy świąteczno-noworoczny zlot.
Byłaby to z pewnością bardzo ciekawa opcja żeby sobie razem wspólnie zasiąść przy ognisku w ciepełku gdy na dworze hula wietrzysko albo wali śnieg.
Sprawa do przemyślenia ale wydaje się być całkiem ciekawym rozwiązaniem.

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lis 2015, o 00:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2015, o 16:47
Posty: 304
w temacie Tipi i pieca dedykowanego dla niego polecam film ze strony KIM
https://www.youtube.com/watch?v=DwhLiYyo3Pw#t=283


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lis 2015, o 00:40 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
fajny biwak mieli chłopaki.
Super film im wyszedł
Agusia a możesz się coś bliższego od KIM-owców o tych namiotach dowiedzieć ?

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lis 2015, o 14:38 
Offline
admin-moderatorka
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 23:32
Posty: 2207
Lokalizacja: Pólka Raciąż
Się przygotuję i napiszę :)

_________________
To dobrze – powiedziała Mi. – Mały drań jest o wiele lepszy, bo łatwiej go stłuc


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lis 2015, o 17:13 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
no to czekamy

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 gru 2015, o 21:23 
Offline
admin-moderatorka
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 23:32
Posty: 2207
Lokalizacja: Pólka Raciąż
Tipi pewnie każdy widział. Jeśli nie na żywo to na zdjęciach. Jeśli ktoś nie był w środku zamieszkałego tipi nie jest w stanie sobie wyobrazić jak to jest. W moim przypadku też tak było.
Genialne miejsce do noclegów zarówno latem jak i zimą. Nie straszne są komary z uwagi na to, że w środku palone jest ognisko a naturalne płótno pochłania dym i żywicę. Te bestie tego nie cierpią.
Zimą mróz nie przeszkadza. Rozpalamy ognisko i jest super :)
W skład tipi wchodzą: tyczki, płótno (poszycie zewnętrzne) w którym jest wejście i klapy dymne, wewnętrzna ścianka i ozan.
Najlepsze tyczki są z jodły lub świerka, sosny. Świeże tyczki trzeba okorować i zostawić do wyschnięcia (często na wyschnięcie nie czekamy ;) lecz brudzi się wtedy materiał).
3 metry 2 osób
4 metry 2-3 osób
5 metrów 3-6 osób
6 metrów 4-8 osób
7-8 metrów 5-10 osób
9 metrów 6-12 osób

Obrazek

_________________
To dobrze – powiedziała Mi. – Mały drań jest o wiele lepszy, bo łatwiej go stłuc


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 gru 2015, o 23:07 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
Ewcia a byłaś w takim 3 metrowym ?
Jak się tam zagospodarowali i jak z ogniskiem ?
Jak te swoje pseudo-Tipi zrobiłem to wydaje mi sie że jak by wstawić małą kozę to spokojnie 2 osoby śpią

Obrazek
Obrazek

Z ogniskiem byłoby trudniej bo plandeka blisko nad łbem więc trzeba uważać ale jakieś małe ognisko myślę że dałoby radę rozpalić
Niestety musiałby być suchy materiał bo inaczej nie będzie możliwości

Ja teraz planuję zrobić z plandeki takie o średnicy około 5 metrów
Najgorzej jest z wysokością Tipi
Z tego co się zorientowałem powinien być w przekroju trójkąt równoboczny więc skoro podstawa to 5 metrów to wysokość będzie nieco mniejsza.
Drągi do takowego Tipi powinny mieć około 7 metrów długości a zważywszy że czubek nie może mieć przekroju centymetra to drzewko na takie Tipi powinno mieć pewnie ze 12 metrów do docięcia
z tego co pamiętam to drągów powinno być chyba 14 szt plus 2 do wiatrochronu komina

Same drągi jak pisze Ewcia powinny być okorowane i wysuszone i opiłowane krawędzie sęków żeby materiału namiotu ( plandeka / płótno ) nie poszarpać

Podejrzewam że największym kłopotem przy budowie prototypu i największym kosztem byłyby właśnie te drągi
Nie dość że około 7 metrów ciężko przewieźć na bagażniku dachowym to jak się wytnie z czego bądź w lesie to można dostać niezły mandat za nielegalną wycinkę a nawet w porywach do 3 lat z tego co pamiętam za kradzież mienia państwowego

już myślałem żeby to może jakimiś skręcanymi pałami ameliniowymi zastąpić albo jakimś bambusem

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 gru 2015, o 23:17 
Offline
admin-moderatorka
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 23:32
Posty: 2207
Lokalizacja: Pólka Raciąż
eltech napisał(a):
Ewcia a byłaś w takim 3 metrowym ?
w takim małym nie byłam.
eltech napisał(a):
jak z ogniskiem ?
ogniska w tipi nie są duże, bo nikt by nie wysiedział :)
eltech napisał(a):
Niestety musiałby być suchy materiał bo inaczej nie będzie możliwości
zawsze musi być suchy.
eltech napisał(a):
Z ogniskiem byłoby trudniej bo plandeka blisko nad łbem więc trzeba uważać ale jakieś małe ognisko myślę że dałoby radę rozpalić
w tipi też trzeba uważać. iskra może strzelić np. na rozłożoną do spania skórę, to się po prostu gasi.
Znalazłam fajnie opisane, poczytaj tu http://www.indianie.org/warsztaty-manualne/tipi.html

_________________
To dobrze – powiedziała Mi. – Mały drań jest o wiele lepszy, bo łatwiej go stłuc


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 gru 2015, o 23:27 
Offline
admin-moderatorka
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 23:32
Posty: 2207
Lokalizacja: Pólka Raciąż
Obrazek

_________________
To dobrze – powiedziała Mi. – Mały drań jest o wiele lepszy, bo łatwiej go stłuc


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 gru 2015, o 23:43 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
a mnie właśnie podesłał subskrypcję YT :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

A dokładnie o coś takiego mi chodzi



sądzę że Jego Tipi ma pewnie coś koło 4 metrów szerokości

W środku jest dużo więcej miejsca niż w moim a poza tym tak sądzę po wzroście chłopa w stosunku do Tipi
No i swoją drogą ładny nożyk pokazuje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2015, o 12:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2015, o 13:00
Posty: 103
Jesli mogę się Wwww... trącić ... :)

Tipi ma sporo zaet jako konstrukcja mieszkalna i to nie wymaga uzasadnienia, w koncu 'paru indian' :) dość solidnie to przetestowało .
Tyle że jest duże i ciężkie, raczej na stały obóz . Oryginalnie było pokryte skórami bizonów , abo czyms podobnym .

Woził, ciagnoł je koń ... :) Ciekawe kto w okresie prekolumbijskim , jak koni w ameryce nie było ? :lol:

Pewnie po prostu indianki :mrgreen: 'wojownik nosi Dzide' a do roboty, 'baba i traktor jest' :)
ewa napisał(a):
Tipi pewnie każdy widział. ....

A jak z tym transportem było? :mrgreen:


Duże i ciężkie jest ! ale czy musi ???

Mozna nie targac tyczek i podwieszac pod drzewem jak Ell'Tech , wycinac tczki na miejscu , albo jeden maszt.

Brak wielu tyczek oczywiscie zmniejszy komfort ale jesli wyciąć materiał nie po łuku na dole ,ale jako wielokąt i dobrze naciągnąć , powino byc nieźle i z 1 masztem i bez , a tyczki wycinac, wkładac tylko na dłuższy pobyt.

Obrazek
Płutno jest ciężkie , a trzeba go sopro na tipi , jeśli chcemy palic ogieniek nylon odpada raczej, ale jest Kevlar!!!
Kewlar sie nie pali !!!!!!!!!!!!!!

Nie mięknie do temperatury 400 stopni C
Głownie pochodni w takich pokazach ogniowych są z kevlaru.
Obrazek

Jest drogi, około 800 - 1000 zł za kilo, ale 5 - 6 razy mocnijszy od stali i nylonu.
Trzeba go wiec 5... 6 razy mniej na wagę.!!!!!!
Jest do dostania:
http://allegro.pl/kevlar-dupont-aramid- ... 52184.html
chociaz ten tu, jest dużo za gruby.

Nylon uzywany dzis powszechnie na pokrycia namiotów, ma mniejwiecej wytrzymalość stali .
Na w miare wygodne tipi potrzeba 0,5 do 2 kg nylonu /5 = 0,1 do 0,4 kg .....

---Więc za 100 -- 400zł w przybliżeniu, mozna miec:
-Wygodny namiot w którym mozna rozpalic ognisko czy piecyk.
- Namiot , który bedzie ważył z 0,5kg z linkami i suwakami itp i zmiesci sie do kieszeni marynarki jak sie upcha.

Mozna i sporo taniej.
Dolna, duzo wieksza część ( tipi to stożek :) ) nie musi byc z drogiego kevlaru , nylon wystarczy .
Duzy kąt 'stromość' scian tipi powoduje , że nawet przy poziomym szwie nie powino w namiocie kapać i w spory deszcz.

Przy okazji , piecyk :)
Zrobiłem sobie podobny , do podobnych celów. Wypróbowałem na wegiel drewny do grila ( chodzilo mi o kilka godzin solidnego ciepła , na noc, bez wstawania i zajmowania sie) .
Działa , grzeje jak szatan :)
Tak wyglada :
Obrazek
Działa też na :) patyki , koks ....... - co potania imprezę , ale przestaje byc bezobsługowy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2015, o 12:35 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
Uii
staram się unikać tyczki podtrzymującej po środku a to z tego powodu ze centralnym punktem powinno być ognisko
Jeśli ma być zamiast ogniska używany piec to rzeczywiście wtedy piec może stanąć nieco z boku i wtedy rzeczywiście maszt podtrzymujący po środku można postawić
Piec to w zasadzie odrębna sprawa.
Swoją drogą bardzo mnie zaciekawiła Twoja konstrukcja
Bardzo bym Cię prosił o nieco więcej zdjęć tego piecyka bo tu słabo widać szczegóły i jak możesz to szkic przekroju

Co do materiałów -
To co ja kombinuję to prototyp
A więc z założenia materiały mają być marne ( bo tanie ) ale też i lekkie więc zwykła plandeka budowlana wydaje się tu uzasadnionym materiałem.
Wiem że jeśli chodzi o materiały to masz spore pojęcie na ten temat więc zapewne będę się w przyszłości jeszcze o to do Ciebie zwracał
Cały czas pamiętam Twoje solary w przyczepce które mi sie strasznie podobały :brawo: :brawo: :brawo:

Co do konstrukcji samego Tipi
Rozważałem wykonanie ostrosłupa o podstawie ośmiokąta ale akurat podstawa okrągła jest łatwiejsza do wykonania w terenie
Rozważałem też zamontowanie promieniście rozchodzących się od czubka Tipi taśm które po napięciu stanowiłyby namiastkę tyk podporowych.
Ale to podraża koszt prototypu więc sobie odpuściłem.
Póki co na ten namiot wydałem razem 50 zł i konstrukcja na tyle mi się spodobała że dalej myślę o czymś większym
Plandeki budowlane mają tę wadę że materiał się starzeje dość szybko i potem szlag je trafia.
Jeśli chodzi o niepalność to myślałem o wyklejeniu od środka folią NRC ale nie wiem czy to jest dobry pomysł
Musiałbym najpierw przetestować kawałek takiej folii

Cieszę się że tu wpadłeś bo masz wiele ciekawych pomysłów i zawsze coś ciekawego podpowiesz
Jest duża szansa że jak to w końcu zrobię to na wiosnę rozstawię się z namiotem obok Twojej przyczepy w WKW :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2015, o 12:54 
Offline
admin-moderatorka
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 23:32
Posty: 2207
Lokalizacja: Pólka Raciąż
uii napisał(a):
Tyle że jest duże i ciężkie, raczej na stały obóz
w pełni się zgadzam :D
Jeśli chodzi o transport to chyba od około 1800 roku indianie wykorzystywali konie. Wcześniej to raczej na włókach zaprzężonych do psów :D

_________________
To dobrze – powiedziała Mi. – Mały drań jest o wiele lepszy, bo łatwiej go stłuc


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2015, o 16:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2015, o 13:00
Posty: 103
ewa napisał(a):
uii napisał(a):
Tyle że jest duże i ciężkie, raczej na stały obóz
w pełni się zgadzam :D
Jeśli chodzi o transport to chyba od około 1800 roku indianie wykorzystywali konie. Wcześniej to raczej na włókach zaprzężonych do psów :D


E tam, piesy :) bez sań i sniegu, nie daly by rady :mrgreen:

Moznaby w ramach rekonstrukcji i tradycji sprawdzić!
Zaprządz kilka psów i kilka białych indianek :mrgreen:
i którym lepiej pujdzie ?
Przecie ne sa gorsze od czrwonych , a i jakis fitnes by miały :mrgreen:

Ale jakoś TIPI na psach nie widzę, :lol: nie bardzo to podzielne... na jednostki psio-napedowe ... i tak '''wogle''' :mrgreen:

Jak przenosiny to pewnie skończyła się zwierzyna w okolicy , psy mogły byc juz pozjadane..... :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2015, o 17:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2015, o 13:00
Posty: 103
eltech napisał(a):
....
staram się unikać tyczki podtrzymującej po środku :

No jak ognisko to zawadza , a bez ogniska , jaka zabawa? :)

Na moje wyczucie dobrym kompromisem byłyby 2 tyczki/maszty ustawione w A , albo 3 (stabilniejsze)
i szereg napietych odciagów chodcby ze sznórka od snopowiazałki (koszty ) jest z tego samego co plandeka i ma podobną trwałość.
Symulował by pozostaałe tyczki , jest mocny , ale mozna go i po 2 ..3 na jeden odciąg jest tani jak barszcz.

Cytuj:
Jeśli chodzi o niepalność to myślałem o wyklejeniu od środka folią
Chyba za duzo roboty... ?
Plandeka az taka palna nie jest :)
--Moze było by sensowne góre od środka prysnac farbą do tłumikow , czy jakąś inną niepalną a zawierajaca pył metalowy ? To powino wtstarczć , zdecydowanie zmniejszyc ilość dziórek od iskier . :D

Cytuj:
Bardzo bym Cię prosił o nieco więcej zdjęć tego piecyka
Bedziesz na przystani to se obmacasz , albo i napalisz ? Jak sie przyda to se go weź i potestuj w tipi :)

Jest prosty jak młotek . Co do zasady oparlem sie na konstrukcji starych samowarów , bo wypróbowana .

A sam piec to złomowa tarcza hamulcowa (żeliwo wytrzyma i koks) i wetknieta w to to rura z blachy na wcisk .
Kawałek dziórkowanej blachy nierdzewnej zatyka , duzy otwor od osi w tarczy, żeby wegielki nie wylatały :)
Pod spodem za podstawe i popielnik robi nierdzewny garnek made i china :) z wycietym dość brutalnie otworem .

Uzywałem go troche w przyczepie zeszlej zimy , to nima nóg , stał sobie na blacie , w teren wystarczy wywiercic w tarczy ze 3 otwory najlepiej skośnie, nagwintować , wkrecic jakięś długie śróby m 10 albo długie pręty i stoi.
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2015, o 20:39 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
czy ja dobrze zrozumiałem
Budowa przypomina konstrukcją trociniaka czyli ta tarcza jest dolną częścią - podstawą pieca
Potem na to są wbite dwie rury
zewnętrzna to osłona - obudowa pieca
wewnętrzna jest ponawiercana i stanowi komin oraz zasysa dołem powietrze
Towar do palenia sypiemy dookoła rury wewnętrznej wypełniając całą przestrzeń między rurami zapalamy od góry
Potem nakrywamy dekielkiem i i czekamy aż się rozbucha :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Dobrze to wykminiłem czy nieco inaczej konstrukcja wygląda

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2015, o 23:54 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
Uii
mam jeszcze takie pytanie do Ciebie w kwestii materiałów
Kombinuję czy nie zrobić pieca i rury ale wtedy trzeba w plandece wyciąć okienko i zrobić wklejkę z materiału miepalnego a lekkiego
No i własnie co to za materiał zastosować lekki a nie palny

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2015, o 00:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2015, o 13:00
Posty: 103
eltech napisał(a):
czy ja dobrze zrozumiałem


Zle :)
Duzo prościej.
1 rura, ta co widac. Ta ciensza w pokrywce myli :) To tylko zakrywa i dym tym 'wylata' .

Wegiel drzewny czy koks , to nie trociny , nie zatyka przepływu powietrza .

Paliwo jak juz sie deko rozpali , sypiemy z góry , chodzby i do pełna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2015, o 01:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2015, o 13:00
Posty: 103
eltech napisał(a):
Uii
mam jeszcze takie pytanie do Ciebie w kwestii materiałów
Kombinuję czy nie zrobić pieca i rury ale wtedy trzeba w plandece wyciąć okienko i zrobić wklejkę z materiału miepalnego a lekkiego
No i własnie co to za materiał zastosować lekki a nie palny


No oczywiscie kevlar , tyle ze drogi .
Cienka tkanina szklana moze byc jak jedwab, robią z tego i majtki :D , ale gdzie dostac odpowiednią, niewim.
Pokrycie na deske do prasowania ..... -Robia je aluminiowane , albo z teflonem.
Wreszcie by utrzymac kasę w proporcji , do plandeki . to ja bym wzioł prześcieradło lniane i lekko je pomalował rozrobionym zwykłym cementem . lekko zeby za mocno nie zesztwniało .

No i sama rurę okrecil bym zwykla mata szklana do laminatów , zeby sie nie stykał metal z plandeką .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 gru 2015, o 10:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2015, o 14:53
Posty: 483
:lol: :lol: :lol:
Lechu czyli najpierw dymaj po solidne ale cienkie majtki potem po deske do prasowania a na koniec kupujesz prześcieradło i cement i masz takie tipi, że mucha nie siada oollleeeeee!!!! ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL