wodniacy.net

usiądź przy naszym ognisku
Teraz jest 28 mar 2024, o 12:42

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 lut 2016, o 14:08 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
Właśnie niedawno trafiłem na YT na stronkę gdzie pokazują nowe rozwiązania i gadżety turystyczne
niektóre są moim zdaniem bardzo fajne i przydatne inne jako ciekawostki traktuję.
Niemniej warto sobie czasami zerknąć i obejrzeć w jakim kierunku idzie wyposażenie turystyczne :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2016, o 11:53 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki


zwróćcie uwagę na śpiwór
to jest to co lubię - jeden śpiwór do wszystkiego.
Taką kiedyś dawno temu miałem koncepcję z namiotem :mrgreen:

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2016, o 19:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 23:56
Posty: 570
eltech sokowirówka,gofrownica,lokówka,płyta indukcyjna,pralko-suszarka,telewizja satelitarna,elektrownia,piła spalinowa, ...

chyba jeszcze się nie udało ani tak małych tych urządzeń stworzyć,ani tak wielkiego kajaka,czy tak wielkiej kanady zbudować...

Pytanie nie brzmi, jak będzie pływać pokolenie +3 od naszego (o ile w ogóle będzie pływać) .. pytanie brzmi : gdzie są Himalaje absurdu ?

8-)

_________________
idę do Edo .... na pieszo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2016, o 20:55 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
Sylwuś - jak mówisz są absurdy a są i rzeczy przydatne
Ja tu specjalnie zwróciłem uwagę na śpiwór bo mnie zainteresowała koncepcja

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2016, o 21:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 23:56
Posty: 570
Rzeczwiście,koncepcja szczytna, tylko gdzie te szczyty chcesz wykorzystać ? Rozumiem,że na Amazonię się szykujesz? Tyle,że w Amazonii to o kant dupy takie wynalazki...

Na Wisłę w kolejnym roku? Aaaaa.. no tak. Jako ciekawostka i owszem , jako element wyposażenia? Chyba,że chce się zabłysnąć wśród współobozowiczów .

Tylko czym?

_________________
idę do Edo .... na pieszo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2016, o 21:24 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
Sylwuś - mnie się podoba sama koncepcja tego śpiwora
poszewka na lato a im zimniej tym więcej warstw do środka dokładasz.No chyba że się mylę
Wolałbym mieć jeden Śpiwór i tylko wstawki wymieniać w zależności od pory roku niż kupować kilka różnych

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2016, o 22:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 23:56
Posty: 570
kupujesz jeden cienki śpiwór ... w lecie śpisz w nim w samych gaciach, wiosną i jesienią w dresie, a zimą dokładasz do tego polar ...

dziwne? nie, oczywiste .......

_________________
idę do Edo .... na pieszo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2016, o 23:22 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
to jeszcze trzeba mieć te gacie ocieplane :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ja preferuję spanie komfortowe - w bieliźnie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2016, o 13:37 
Sylwek napisał(a):
kupujesz jeden cienki śpiwór ... w lecie śpisz w nim w samych gaciach, wiosną i jesienią w dresie, a zimą dokładasz do tego polar ...

dziwne? nie, oczywiste .......


Dla mnie nie takie oczywiste...
Co dla Ciebie oznacza zima? jaką temperaturę? jakie warunki?

Czym innym jest przekimać się w osłoniętym od wiatru terenie w temp -5 stopni a czym innym w temp -20 przy wiejącym wietrze.

Dla mnie oczywiste jest posiadanie dwu śpiworów: jeden typowo letni (komfort w okolicach 0 stopni) + drugi trzysezonowy (komfort w okolicach -10)
Pierwszy będzie idealny na lato, drugi na wiosnę i jesień, oba naraz na zimę (tutaj koncepcja dokładania kolejnych warstw jest słuszna)
Oczywiście mówimy o sytuacji kiedy na prawdę ktoś biwakuje w czterech porach roku, jeżeli nie to wystarczy wybrać jakiś złoty środek dla siebie (ja mam śpiwór o komforcie -5 i jak na razie nigdy nie zmarzłem ani się nie zagotowałem w nim, chociaż w upały nie biwakowałem i myślę, że na upały jest za ciepły)

Podsumowując:
nie da się opędzić letnich noclegów w Polsce do zimowych noclegów w Himalajach jednym śpiworem + zakładaniem bądź zdejmowaniem polara na noc ;)


Góra
  
 
PostNapisane: 22 mar 2016, o 16:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2015, o 16:23
Posty: 1035
Jak będziecie mieli trochę czasu to przejrzyjcie całość http://expeditions.pl/
a teraz coś o śpiworach: http://expeditions.pl/spiwor-cieply/

_________________
Krótko i na temat
Grupa Kajakowa "MENAŻA 07"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2016, o 21:00 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
Sławek - ja myślę że nie ma co tu porównywać naszych warunków z Himalajami ale jeśli biwakuje się przez cały rok to w naszych warunkach warto mieć nawet kilka rożnych śpiworów.

To że śpiwór jest letni nie oznacza że jest wystarczająco ciepły bo niejednokrotnie zdarzały się latem lokalne przymrozki i już kilka razy nieźle mnie własnie latem w nocy wytelepało.
Poza tym to dość indywidualna sprawa jeśli chodzi o odczuwanie ciepła czy zimna.
Co zaś się tyczy tego ubierania to ja własnie mam takie zdanie jak tu Sikor przytoczył w linku.
Praktycznie cały zeszły rok przespałem w namiocie i to te największe mrozy po minus 20 stopni bo chciałem potestować rożne konfiguracje śpiworów oraz same śpiwory.
Zawsze spałem w bieliźnie termoaktywnej a jak temperatura oscylowała w okolicach zera to dokładałem jeszcze skarpetki. W moim przypadku było o tyle spokojnie że wychodziłem z domciu do namiotu w polarku który zdejmowałem po wbiciu się do śpiwora. Przez chwilę było nieprzyjemnie bo śpiwór dobrze wymrożony ale po chwili już łapał ciepło. W największe mrozy odczuwałem tylko dyskomfort ze względu na wychłodzenie stóp.
a tak spało się rewelacyjnie.
Jak mi się skończy urwanie głowy w robocie żeby człek na spokojnie się ogarnął przed spaniem to za jakieś dwa tygodnie z powrotem się do namiotu wyprowadzam :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

A wracając do samego filmu który wrzuciłem - jak wspomniałem podoba mi się koncepcja tego śpiwora i jego modułowa budowa.
Ta budowa ma tę niewątpliwą zaletę że nie musimy kupować i wozić ze sobą kilku śpiworów na każdą okazję
A tak zabieram śpiwór i np wstawkę do śpiwora
Jak mocno temperatura spada to nawet w nocy można warstwę dołożyć i spać komfortowo.
Właśnie na takiej konstrukcji modułowej oparty jest według mnie jeden z lepszych systemów czyli amerykański MSS (Modular Sleeping System)
Tylko że oni wykorzystują gotowe śpiwory a nie wkładki do nich.
Ten system z wkładkami ma tę przewagę według mnie że nieco obniża ciężar ostatecznego wyrobu oraz jego cenę ( to oczywiście dopiero po upowszechnieniu systemu bo jak wiadomo nowości zawsze będą droższe )
w końcu odpada nam warstwa zewnętrzna śpiwora

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2016, o 00:46 
eltech napisał(a):
jeśli biwakuje się przez cały rok to w naszych warunkach warto mieć nawet kilka rożnych śpiworów.

dwa w zupełności wystarczą

eltech napisał(a):
Ten system z wkładkami ma tę przewagę według mnie że nieco obniża ciężar ostatecznego wyrobu oraz jego cenę ( to oczywiście dopiero po upowszechnieniu systemu bo jak wiadomo nowości zawsze będą droższe )
w końcu odpada nam warstwa zewnętrzna śpiwora

nie zgodzę się z tezą, że obniża ciężar bo te "wkładki" to nie tylko samo wypełnienie a jeszcze jakiś materiał zewnętrzny co robi dodatkową wagę, sama warstwa zewnętrzna dobrych śpiworów prawie nie waży (ok 30 g / m2 materiału więc cały materiał waży pewnie niewiele więcej niż 100 g) co do ceny to nie wypowiadam się bo nie znam ceny tego wynalazku.
Poza tym jak widzę jakieś dodatkowe tasiemki, rzepy i inne wynalazki do zabezpieczania tych wkładów to już mam wątpliwości co do niezawodności i wygody użytkowania takiego rozwiązania.

Każdy powinien wyrobić sobie swoje zdanie na temat tego ozwiązania, moje jest takie, że jestem zdecydowanie na nie...


Góra
  
 
PostNapisane: 23 mar 2016, o 00:48 
eltech napisał(a):
nie musimy kupować i wozić ze sobą kilku śpiworów na każdą okazję
A tak zabieram śpiwór i np wstawkę do śpiwora


pokaż mi kogoś kto zabiera ze sobą kilka śpiworów ;)

a jeżeli już to czym różni się zabranie np dwu śpiworów od zabrania jednego śpiwora i wkładek do niego?


Góra
  
 
PostNapisane: 23 mar 2016, o 00:58 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
poddaję się - przekonałeś mnie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2016, o 00:23 
Offline

Dołączył(a): 26 sty 2015, o 19:41
Posty: 283
Lokalizacja: 246 km Warty LB
Brawa dla Sławka :brawo: !
Reklama konta rozsądek.

Śpiwór samoróba z zawartością 700 g puchu, z zamkiem do samego końca (kopertowy) wystarcza nawet dla 2 osób latem jako kołdra. W chłodach do max -5 (w ciuchach) dla jednej. Dwa takie, jeden w drugim do -20, albo z dodatkowym wspólnym przykryciem - dla dwóch osób.
Tyle, że bardzo upierdliwe jest wchodzenie i zaciąganie po dwakroć zamków.
Zimniej nigdy mi się nie trafiało :) .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2016, o 19:52 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
Mam Oktolu chyba ze 4 takie śpiwory kołdry
Wiek pełnoletności chyba mają za sobą :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Na gorące lato są ok ale niech no temperatura spadnie poniżej +5 to idzie się zadygotać na śmierć z zimna :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Zaletą jest to że nie są jakieś duże i że można je suwakami spiąć w małżeński śpiwór

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2016, o 19:40 
Offline
admin-moderatorka
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 23:32
Posty: 2207
Lokalizacja: Pólka Raciąż
Żony zabierajcie to ciepło będzie :)
My mamy takie zsuwane razem śpiwory. Kiedyś mróz się trafił i nie zmarźliśmy :D

_________________
To dobrze – powiedziała Mi. – Mały drań jest o wiele lepszy, bo łatwiej go stłuc


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2016, o 20:04 
Offline
moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 18:44
Posty: 2514
Lokalizacja: Pyrlandia
Ewa :brawo:
My tak właśnie robimy. Mamy śpiwory kopertowe (prostokątne). Można spokojnie wymachiwać nogami już w pojedynczym, a po spięciu dwóch to już prawdziwy plac zabaw się robi. Mamy grubsze i cieńsze. Nie marzniemy, i nawet długie zimowe noce nam się nie dłużą.

_________________
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi"
Bartoszko - Siekierezada


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2016, o 20:43 
Offline
admin-moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 21:53
Posty: 5660
Lokalizacja: Ząbki
ManaT napisał(a):
i nawet długie zimowe noce nam się nie dłużą.


:brawo: :brawo: :brawo: :oki:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
ALBUM ZE ZDJĘCIAMI
BLOG - ELTECHOWE PODRÓŻE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2016, o 23:29 
Offline
admin-moderatorka
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2015, o 23:32
Posty: 2207
Lokalizacja: Pólka Raciąż
:mrgreen:

_________________
To dobrze – powiedziała Mi. – Mały drań jest o wiele lepszy, bo łatwiej go stłuc


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL